Od 1 stycznia 2019 roku osoby posiadające prawo wieczystego użytkowania gruntów na cele mieszkaniowe, staną się z mocy prawa ich właścicielami (na podstawie przepisów Ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności gruntów).

Jak ustawa będzie działała w praktyce – o tym w dzisiejszym wpisie.

Odrobinę definicji

Ustawodawca pod pojęciem gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe rozumie: nieruchomości zabudowane wyłącznie budynkami:

– mieszkalnymi jednorodzinnymi lub

– mieszkalnymi wielorodzinnymi, w których co najmniej połowę liczby lokali stanowią lokale mieszkalne, lub

grunty o których mowa wyżej, wraz z budynkami gospodarczymi, garażami, innymi obiektami budowlanymi lub urządzeniami budowlanymi, umożliwiającymi prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków mieszkalnych.

Tytułem historycznego wstępu, należy wspomnieć że funkcjonujące do dziś rozwiązanie polegające na związaniu prawa własności z użytkowaniem wieczystym gruntu, na którym dany budynek mieszkalny został posadowiony, stanowi relikt minionego systemu społeczno – gospodarczego realizujący de facto zmniejszenie udziału własności prywatnej na obszarze (w zamyśle) dużych ośrodków miejskich.

Z dniem wejścia w życie Ustawy, tj. 1 stycznia 2019 roku nastąpi praktyczne porzucenie tego reliktu, a dotychczasowi właściciele lokali staną się właścicielami gruntów zabudowanych nieruchomościami pod warunkiem, że chociaż jeden z lokali na terenie nieruchomości został wyodrębniony na własność.

Sąd dokonuje wpisu własności gruntu oraz wpisu roszczenia o opłatę w księgach wieczystych z urzędu

Koniec z obstrukcją

W tych warunkach niemożliwym stanie się więc stosowanie swoistej „obstrukcji” polegającej na braku wyrażenia zgody na przekształcenie udziałów w prawie użytkowania wieczystego w prawo własności przez choćby jednego z właścicieli lokali znajdujących się na nieruchomości.

Plusem nowego rozwiązania jest również zniesienie efektu niepewności właścicieli lokali – poprzez skokowe ponoszenie opłaty za użytkowanie wieczyste.

Nic za darmo.. Niestety

Jest też i minus. Przekształcenie nie nastąpi w sposób bezkosztowy, a dotychczasowa opłata za użytkowanie wieczyste zostanie zastąpiona opłatą za przekształcenie pobieraną w formie opłaty rocznej. Wysokość tej opłaty będzie równa wysokości opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego, która obowiązywałaby w dniu przekształcenia.

Opłata przekształceniowa powinna być wnoszona przez okres 20 lat, licząc od dnia przekształcenia, przy czym właściciel gruntu w każdym czasie trwania obowiązku wnoszenia opłaty będzie mógł zgłosić właściwemu organowi na piśmie zamiar jednorazowego jej wniesienia w kwocie pozostającej do spłaty (opłata jednorazowa).

Wysokość opłaty jednorazowej odpowiada iloczynowi wysokości opłaty obowiązującej w roku, w którym zgłoszono zamiar wniesienia opłaty jednorazowej oraz liczby lat pozostałych do upływu okresu 20 lat.

foto: by Freepik.com