Otrzymałeś decyzję administracyjną o pozwoleniu na budowę z pouczeniem, że w terminie 30 dni od daty jej doręczenia możesz złożyć skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego? Zastanawiasz się czy warto składać skargę? Nie wiesz jak wygląda procedura przed sądem administracyjnym ani jak napisać skargę? Nasza Kancelarii specjalizuje się w prawie administracyjnym w szczególności w zakresie prawa budowlanego oraz zagospodarowania przestrzennego i reprezentowaniu naszych klientów przed sądami administracyjnymi.
Sądy administracyjne w Polsce działają w II instancjach: pierwszą stanowią wojewódzkie sądy administracyjne, a drugą obejmujący swoją właściwością miejscową cały kraj Naczelny Sąd Administracyjny.
Masz poczucie, że organy administracji publicznej nie stosowały prawa, były stronnicze, nie pochyliły się nad Twoimi argumentami lub ograniczyły Ci prawo do aktywnego udziału w postępowaniu administracyjnym? Nie jesteś osamotniony i bezbronny, nawet jeżeli tak Ci się wydaje, bo Twoje odwołanie nic nie dało. Po to Konstytucja zagwarantowała Ci prawo do sądu. Sądy Administracyjne są wyspecjalizowanymi sądami, które sprawują wymiar sprawiedliwości przez kontrolę działalności administracji publicznej. Innymi słowy jeżeli organy administracji naruszyły prawo to właśnie sąd administracyjny jest tym miejscem, gdzie wyspecjalizowani sędziowie, a nie urzędnicy pochylą się nad Twoimi argumentami i zadecydują czy krzywdząca Cię decyzja administracyjna została wydana zgodnie z prawem!
Jedną z najczęściej badanych przez sądy administracyjne spraw jest rozpatrywanie skarg na decyzje w przedmiocie pozwolenia na budowę.
Skarga do sądu administracyjnego na decyzję o pozwoleniu na budowę w Polsce jest środkiem prawnym, który umożliwia stronom postępowania lub innym uprawnionym podmiotom zakwestionowanie legalności wydanej decyzji. Celem skargi jest kontrola legalności decyzji administracyjnej dotyczącej pozwolenia na budowę.
Skargę mogą złożyć:
-
- Strony postępowania administracyjnego
- Organizacje społeczne, które brały udział w postępowaniu
- Prokurator
- Rzecznik Praw Obywatelskich
- Inne podmioty, którym przepisy szczególne przyznają takie praw
Termin na złożenie skargi:
30 dni od dnia doręczenia decyzji stronie lub ogłoszenia decyzji
Gdzie składać skargę?
Do organu który wydał zaskarżoną decyzję administracyjną, organ następnie prześlę skargę wraz z pisemną odpowiedzią na podniesione w niej zarzuty do wojewódzkiego sądu administracyjnego właściwego ze względu na siedzibę organu, który wydał decyzję. Aby zachować termin skargę należy najpóźniej w 30 dniu od daty doręczenia lub ogłoszenia decyzji z którą się nie zgadzamy złożyć na dzienniku podawczym organu który wydał decyzję lub wysłać pocztą – koniecznie listem poleconym (nie może to być np kurier! liczy się data ze stempla pocztowego publicznego operatora)
Jakie się najważniejsze wymogi formalne skargi?
-
- Właściwe oznaczenie skarżącego i jego adresu
- Wskazanie zaskarżonej decyzji
- Oznaczenie organu, którego działania skarga dotyczy
- Określenie naruszenia prawa lub interesu prawnego
- Podpis skarżącego lub jego przedstawiciela
Czy wnosząc skargę należy dokonać opłaty?
Wniesienie skargi wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty sądowej, w przypadku skargi na decyzję o pozwoleniu na budowę opłata wynosi 500 zł. Wnosisz ją na rachunek sądu administracyjnego podany na jego stronie internetowej.
Jakie są podstawy skargi?
-
- Naruszenie prawa materialnego
- Naruszenie przepisów postępowania
Jak wygląda postępowanie przed sądem administracyjnym? Czy mam się czego bać?
Po wniesieniu skargi na decyzję administracyjną Wojewódzki Sąd Administracyjny kolejno:
-
-
- bada czy spełnione są formalne warunki skargi
- w razie potrzeby pisemnie wzywa skarżącego do wezwania dostrzeżonych braków formalnych (jeśli występują)
- dokonuje rozpoznanie skargi na rozprawie lub na posiedzeniu niejawnym
- wydaje wyrok/postanowienie
Nie bój się postępowania przed sądem administracyjnym. Jeżeli nawet sąd wyznaczy rozprawę, to Twój udział w niej nie jest obowiązkowy. Pomimo tego warto iść na rozprawę. Zacznie się ona od sprawdzenia obecności, następnie sędzia przewodniczący zapyta czy strony składają jakieś dodatkowe wnioski. W dalszej kolejności sędzia sprawozdawca zreferuje czego dotyczyło postępowanie administracyjne, jakie zapadły w nim decyzje, kto wniósł skargę i jakie podniósł w niej zarzuty oraz jak na zarzuty te odpowiedział organ administracji publicznej. Później Sąd daje możliwość przedstawienia stronom swoich argumentów. Warto być przygotowanym, mówić zwięźle i konkretnie. Najlepiej, aby w Twoim imieniu wystąpił profesjonalny pełnomocnik, np radca prawny specjalizujący się w prawie administracyjnym. Po wysłuchaniu stron Sąd udaje się na naradę, po której ogłasza wyrok ub postanowienie kończące postępowanie w I instancji. Sąd może też, jeżeli sprawa jest zawiła odroczyć samo ogłoszenie orzeczenia podając datę, kiedy nastąpi ogłoszenie orzeczenia. Dzieje się tak w sprawach zawiłych, lub wtedy, gdy na rozprawie strona wniesie dodatkowe dowody lub przedstawi uzupełnienie argumentacji przedstawionej w skardze.
Jakie są możliwe rozstrzygnięcia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego?
-
- Odrzucenie skargi (jeżeli Sąd uzna, że skarżący nie miał interesu prawnego w składaniu skargi)
- Oddalenie skargi
- Uwzględnienie skargi i uchylenie decyzji w całości lub części
- Stwierdzenie nieważności decyzji
- Stwierdzenie wydania decyzji z naruszeniem prawa
Jakie skutki ma uwzględnienia skargi przez Wojewódzki Sąd Administracyjny? Jaki wpływ ma złożenie skargi kasacyjnej przez jedną ze stron?
Uchylenie lub stwierdzenie nieważności decyzji o pozwoleniu na budowę przez Wojewódzki Sąd Administracyjny, pomimo, iż jest to wyrok I instancji i nie kończy prawomocnie sprawy sądowoadministracyjnej (strony mogą wnieść środek odwoławczy – skargę kasacyjną) oznacza konieczność wstrzymania lub zaprzestania prac budowlanych!
Czy od orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego przysługuje środek odwoławczy?
Od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego przysługuje skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Skargę kasacyjną musi sporządzić radca prawny lub adwokat – nie możesz tego zrobić samodzielnie (z pewnymi wyjątkami, np jeżeli jesteś prawnikiem posiadającym określony tytuł naukowy).
Skarga do sądu administracyjnego jest ważnym narzędziem kontroli legalności decyzji administracyjnych, w tym decyzji o pozwoleniu na budowę. Pozwala ona na weryfikację prawidłowości procesu wydawania pozwoleń i zapewnia ochronę praw stron oraz interesu publicznego w procesie inwestycyjnym.
Radca prawny Adam Wróblewski specjalizuje się w prowadzeniu postępowań administracyjnych oraz sądowo – administracyjnych w sprawach dotyczących pozwoleń na budowę. Potrzebujesz pomocy prawnej? Pisz lub dzwoń: a.wroblewski@wroblewskikancelaria.pl, tel: 12 410 50 79 lub 792 99 14 14.
Skarga do sądu administracyjnego Kraków, Małopolska. Działamy na terenie całego kraju. Pozwolenie na budowę. Odwołanie od decyzji o pozwoleniu na budowę Kraków.